Planeat

Príbehy

Ing. Mária Beňová: „Verím, že človek môže stravovaním ovplyvniť kvalitu života.“

Ing. Mária Beňová: „Verím, že človek môže stravovaním ovplyvniť kvalitu života.“ Naši odborníci

výživový poradca, pilates inštruktorka
špecializácia: analýza stravovacích návykov

Prečo sa venuješ práve výžive?

Už odmalička ma zaujímala problematika výživy. Vždy som riešila, kto čo jedol, koľko, kedy a aký to môže mať prínos pre telo. Preto som sa aj rozhodla ísť študovať Výživu na STU a pozrieť sa problému bližšie na koreň. Ďalším kľúčovým bodom bolo, že starkej diagnostikovali celiakiu. V tom čase neboli rozšírené bezlepkové potraviny ako teraz. Bolo to veľmi obtiažne nájsť vhodné recepty a potraviny, ktoré by nahradili tradičné recepty, hlavne pečivo. Preto som začala pátrať aj po receptoch a odporúčaniach pri rôznych alergiách a intoleranciách.

Povedz našim čitateľom niečo viac o sebe

Považujem sa za obyčajného človeka, ktorý len chce byť nápomocný pre druhých. V danej oblasti som sa našla, snažím sa v nej neustále zdokonalovať, aby som vedela klientom poskytnúť kvalitnejšie služby, vedieť im, čo najviac porozumieť a nájsť, čo najlepšie a najmenej “bolestivé” riešenia.

S čím pomáhaš svojim klientom najčastejšie?

Väčšina ľudí ma osloví o pomoc s redukciou váhy. Vždy sa spolu tešíme pri každom malom krôčiku do cieľa. Niekedy zas riešime aj naberanie svalovej hmoty, inokedy intolerancie alebo len úpravu porcií jedál alebo pomeru živín a časového rozloženia.

Planeat

Máte aj vy záujem o analýzu vašich aktuálnych stravovacích návykov?

viac informácií

Máš nejaký obľúbený citát alebo motto?

Tu by som veľmi rada vyzdvihla citát, ktorý som použila aj na začiatku mojej záverečnej práce: “Nech sa strava stane tvojím liekom, nie lieky tvojou stravou.” Od Hippokratesa. Verím, že človek môže stravovaním ovplyvniť kvalitu života. Čím kvalitnejšie palivo tankujeme do auta, tým sa menej kazí.

Čo pre teba znamená zdravý životný štýl?

Za zdravý životný štýl pokladám vyváženosť, čo sa týka stravovania: pestrosť jedál, dostatočný príjem živín (makro aj mikro), samozrejme aj vhodný pitný režim a spánok, ale aj pravidelný, ak sa dá, každodenný pohyb, hlavne taký, ktorý človeka bude aj baviť. Psychická pohoda je taktiež doležitý faktor. Bez toho to proste nejde.